ARA
HABER DETAY
Li Keqiang: Ulusal güvenlik, bölgesel kalkınmadan geçiyor

Çin'in başkenti Beijing'de yıllık toplantılar devam ediyor. Çin Başbakanı Li Keqiang dün Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nden gelen heyetin toplantısına katıldı, Xinjiang'ın altyapı inşasına daha fazla destek sözü verdi.

Xinjiang heyetinden Ulusal Halk Meclisi temsilcisi Gülnur Memet, Başbakan Li'ye Uygur takkesi hediye etti, Li Keqiang geleneksel Uygur takkesini takarak gazetecilere poz verdi. Heyet daha sonra Başbakan Li'yle beraber iki saatlik kapalı oturum gerçekleştirdi.

Heyet üyeleri taleplerini iletirken, Başbakan Li de gerekli adımların atılacağı taahhüdünde bulundu.

Xinjiang heyetinin talepleri arasında Xinjiang'ın güneyini ülkenin diğer bölgelerine bağlayacak daha fazla demiryolu inşa edilmesi ve yeni iş girişimleri için özel fon ayrılması gibi projeler yer alıyor.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi geçen sene yüzde 8,8 GSYİH yakaladı. Li Keqiang, bölgenin geçen seneki ekonomik istikrarını övgüyle değerlendirdi. Li "Ülke ekonomik dönüşüm sürecindeyken, ağır sanayiye dayalı bir bölgede istikrarlı büyüme sağlamak büyük başarı" dedi.

Li Keqiang, gelecek beş yılda ulaşım sistemini güçlendirmek ve doğal kaynakları koruma projeleri için Xinjiang'a daha fazla politika desteği vereceklerini ifade ederek, ulusal güvenliğin sağlanmasında bölgesel kalkınmanın yüksek öneme sahip olduğunu vurguladı.

Başbakan Li Keqiang'la altı yıl önce Xinjiang'ı ziyaret ettiğinde de buluştuğunu söyleyen heyet üyesi öğretmen Gülnur Memet, merkezi hükümetin desteğinin çok sayıda temel sektör için hayati önem taşıdığını dile getirdi.

13.03.2016
ÇİN’DE VE TÜRKİYE’DE GÜVENİLİR KILAVUZUNUZ
ETKİNLİK TAKVİMİ

TUCEM Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi
Turkish Chinese Business Matching Center

土耳其-中国经济匹配中心上海代表处

Headquarter: Cerrahpasa Cad. No: 5/9 Aksaray Fatih 34096 ISTANBUL

China Rep.Office: R. 326 No:1033 Kangding Road Jing'an 200042 SHANGHAI

地址:上海市静安区康定路1033326 邮编:200042

Turkey Tel: +902122687036

Fax: +902122687075

China Tel & Fax: +862152081361
e-posta: bilgi@tucem.com.tr

Facebook: https://www.facebook.com/trtucem#