ARA
HABER DETAY
"Çin Kalkınma Üst Düzey Forumu" Beijing'de yapılıyor

"Çin Kalkınma Üst Düzey Forumu 2016 Toplantısı" Beijing'de yapılıyor. Yurt içi ve yurt dışından hükümet yetkilileri, uzmanlar, işadamları ve uluslararası kuruluşların temsilcileri, üç günlük toplantıda "Yeni Beş Yıllık Plan Döneminde Çin" teması altında görüş ve önerilerini dile getiriyor.

Toplantıda, Çinli üst düzey yetkililer, kredi notunun düşürülmesi ve finansal sistemde kaldıraç yükü gibi sorunlara açık bir dille cevap verdiler. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli toplantıda yaptığı konuşmada, iyiye giden Çin ekonomisinde bu yılın ilk çeyreğinde hedeflerin gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Başlıca ekonomik verilerin iyiye gitmesiyle, Çin ekonomisinde bu yılın ilk çeyreğinde hedeflerin gerçekleştirilebileceğini belirten Başbakan Yardımcısı Zhang şunları söyledi:

"Çin ekonomisi, büyümenin yavaşlaması baskısıyla karşı karşıya. Bundan hiç kaçınmıyoruz. Ancak genel olarak Çin ekonomisi istikrarlı şekilde iyiye gidiyor. Bu yılın Ocak ayından Mart ayına kadar, Çin'in başlıca ekonomik verileri iyi seyir çiziyor."

Zhang Gaoli, bu yıl G20 Zirvesi'ne evsahipliği yapacak Çin'in, üye ülkelerle temas ve eşgüdümü pekiştirerek "inovasyon, dinamizm, bağlayıcılık ve kapsayıcılık" ekseninde bir küresel ekonomi oluşumunu hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti. Başbakan Yardımcısı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çin, öncelikle kendi sorunlarını çözmeli. Bu, dünya ekonomisine bir katkıdır. Daha hukuki ve küresel bir ticaret ortamının yaratılmasına yardım sağlamaya devam edeceğiz, böylece çeşitli ülkeler Çin'in kalkınmasından yararlanabilecekler."

Kısa süre önce uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, Çin'in kredi notu görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e çevirdi. Buna karşı, Çin Maliye Bakanı Lou Jiwei yaptığı konuşmada, piyasada bundan kaynaklanan olumsuz etkilerin görülmediğini ve Çin'in ilgili kuruluşlarının konuya fazla önem vermediğini vurguladı. Lou bu konuda şöyle konuştu:

"Buna rağmen, Çin'in kredi notu ile ilgili olarak endekslerde değişiklik yaşanmadı. Offshore Renminbi kuru düşmek yerine yükseldi. Uluslararası arenada da buna negatif tepki gösterilmedi."

Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng forum kapsamında yaptığı konuşmada, Çin'in 22 ticaret ortağıyla serbest ticaret anlaşması imzaladığını ve bunun Çin'in dış ticaretinin toplam hacminin yüzde 38'ini kapsadığını dile getirdi. Gao, gelecekte Çin'in yüksek standartlı serbest ticaret bölgesi şebekesi inşasını hızlandırarak, küresel ekonomik düzeltme mekanizması işbirliğine aktif olarak katılacağının altını çizdi. Gao şunları söyledi:

"Büyük bir ülke olan Çin, 'karınca arkasında saklanan fil' gibi davranmayacak. '13. Beş Yıllık Plan' döneminde, küresel ekonomik düzeltmeye aktif olarak katılacağız ve karşılıklı uluslararası sorumluluk üstleneceğiz."

Çin'in merkez bankası olan Çin Halk Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan ise, Çin'in finansal sisteminin karşı karşıya bulunduğu risklerden birinin, işletmeler ve hükümet birimlerinin aşırı kaldıraç yükü olduğunu söyledi. Zhou, sermaye piyasasının gelişmesinin hızlandırılması, doğrudan sermaye toplanmasının genişletilmesi ve işletmelerin kredi kaynaklarına bağımlılığının azaltılması gerektiğini vurguladı.

 

kaynak:cri

21.03.2016
ÇİN’DE VE TÜRKİYE’DE GÜVENİLİR KILAVUZUNUZ
ETKİNLİK TAKVİMİ

TUCEM Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi
Turkish Chinese Business Matching Center

土耳其-中国经济匹配中心上海代表处

Headquarter: Cerrahpasa Cad. No: 5/9 Aksaray Fatih 34096 ISTANBUL

China Rep.Office: R. 326 No:1033 Kangding Road Jing'an 200042 SHANGHAI

地址:上海市静安区康定路1033326 邮编:200042

Turkey Tel: +902122687036

Fax: +902122687075

China Tel & Fax: +862152081361
e-posta: bilgi@tucem.com.tr

Facebook: https://www.facebook.com/trtucem#