Çin ordusu Asya barışına katkı sağlamaya devam edecek

Çin ordusu, Asya’da barış ve güvenlikğin korunması için katkılarını sürdürecek.

13. Shangri-la Diyalogu devam ediyor. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Wang Guanzhong toplantıda “Asya’da Güvenlik Konsepti Oluşturalım, Asya Pasifik Bölgesi’nin Parlak Geleceğini Birlikte Kucaklayalım” başlıklı bir konuşma yaptı. Wang, Çin’in Asya Pasifik bölgesinde barış ve güvenliğin korunmasına ilişkin politikaları ve deneyimleri hakkında bilgi verdi.

Korgeneral Wang Guanzhong, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nda ileri sürdüğü yeni güvenlik konseptinin Asya kıtasında geniş yankı uyandırdığını söyledi. Wang Guanzhong, bu konseptten hareket eden Çin’in Asya’da barış ve güvenlik oluşturulmasında olumlu bir güç olduğunu vurguladı.

Wang Guanzhong, diğer ülkelerin içişlerine karışmak, bölgesel güvenlik işlerinde tek sesli bir yaklaşım sergilemek, üçüncü tarafları hedefleyen askeri ittifaklar oluşturmak, askeri gücü bir tehdit unsuru olarak kullanmak ve diğer ülkelerin güvenliğini hiçe sayarak kendi güvenliği sağlamak gibi eylemlere Çin’in karşı çıkacağını açıkladı.

Gelişmenin, en büyük güvenlik unsuru olduğunu kaydeden Wang Guanzhong, kalkınmanın Asya’da tüm güvenlik sorunlarını çözebilecek anahtar olduğunu belirtti. Çin’in öteden beri savunma politikası izlediğine dikkat çeken Wang Guanzhong, barışı bahane ederek bölgesel güvenliğin riske atılmasına izin verilemez dedi.

Wang Guanzhong konuşmasının bitiminde Asya’da güvenliğin korunması için beş öneride bulundu.

Bu öneriler arasında diyalogun derinleştirilerek karşılıklı stratejik güvenin artırılması, güvenlik işbirliği pekiştirilerek ortak gelişmenin hızlandırılması, doğa afetlerle mücadelede işbirliği genişletilmesi, deniz güvenliği işbirliğine ağırlık verilmesi ve güvenlik mekanizması oluşturularak anlaşmazlıkların etkin şekilde kontrol edilmesi yer alıyor.

turkish.cri

01.06.2014Bir cevap yazın