Çin ve Rusya üç kötü güce karşı el ele

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya’yla terörizm, bölücülük ve kökten dincilikten oluşan üç kötü güçle ortaklaşa mücadele etmek istediklerini kaydetti.

Xi Jinping, Beijing’de düzenlenen Çin-Rusya Güvenlik İşbirliği Mekanizması Birinci Toplantısı ve Çin-Rusya 10’uncu Tur Stratejik Güvenlik İstişaresi’ne katılan Rusya Federal Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev’le görüştü.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ve Rusya’nın güvenlik işbirliğini güçlendirmek suretiyle üç kötü güçle ortaklaşa mücadele ederek, iki ülke ve bölgede istikrar ve huzuru koruması gerektiğini söyledi.

Xi, Çin-Rusya güvenlik işbirliği mekanizmasının ilk toplantısının düzenlenmesinin, iki ülke liderleri arasında Shanghai’da varılan anlaşmanın önemli bir uygulaması olarak, derin etkiye sahip olduğunu söyledi.

Xi Jinping ayrıca, uluslararası durum karmaşıklaştıkça, Çin’le Rusya’nın temas ve eşgüdümü güçlendirmesi gerektiğini de vurguladı.

Xi, iki tarafın işbirliğini sürdürerek, bölgesel sıcak sorunların siyasi çözümünü hızlandırıp, ele ele dünyada barış, istikrar ve gelişmeyi hızlandırmasını beklediğini de ifade etti.

turkish.criBir cevap yazın