Xinjiang hızlı tren için gün sayıyor

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hızlı tren için gün sayıyor.

Lanzhou-Xinjiang demiryolu hattının, Xinjiang bölümünde test seferleri dün resmen başladı. Demiryolunun bu yılın sonunda hizmete açılması bekleniyor.

İnşaatına 2010 yılının Mart ayında başlanılan söz konusu hattın hizmete girmesinden sonra, Lanzhou ve Urumçi arasındaki yolculuk süresi 20 saatten 8 saate düşecek.

Lanzhou’dan başlayan Lanzhou-Xinjiang demiryolu hattı Xining, Zhangye, Jiuquan, Jiayuguan, Hami, Turfan’dan geçerek Urumçi’ye varıyor. Hatta toplam 31 istasyon bulunuyor. Uzunluğu 1776 kilometre olan söz konusu demiryolu, şu anda dünyanın tek parça halinde inşa edilen en uzun hattı olma özelliğini taşıyor.

Xinjiang’da ilk hızlı tren makinisti olan Advard, demiryolu ve deneme seferleriyle ilgili olarak CRI muhabirinin mikrofonuna konuştu. Advard, şunları söyledi:

“Uygurum, Xinjiang’ın ilk hızlı tren seferini başlatmaktan büyük gurur duyuyorum. Tren hareket ettikten sonra işleyişini inceleyeceğiz. Hız limiti, şiddetli rüzgar ve kar gibi uyarları inceleyeceğiz. Xinjiang’ın özel ikliminden dolayı şiddetli rüzgar ve yağışının trene verebileceği hasarları düşünmeliyiz. Bu taraftaki güvenlik tedbirlerimiz çok kapsamlı.”

Advard’ın özgüveni, teknik güvenliğin hususiyetinden kaynaklanıyor. İnşa süresinde, hat boyunda dört ayrı bölümde 462 kilometrelik rüzgar siperi kuruldu.

Lanzhou-Xinjiang Demiryolu Xinjiang Şirketi Genel Müdürü La Youyu demiryolunun inşası konusunda şunları kaydetti:

“Bu hat 5 büyük rüzgar bölgesinden geçiyor. En büyük rüzgar hızı 60m/s, yani 17 dereceli rüzgar gibi. Yılın 200’den fazla gününde 8 dereceli güçlü rüzgar esiyor. Burada hızlı tren inşasında çok zorlukla karşılaşıldı. Öncelikle rüzgarla mücadele meselesi. Bu nedenle 462 kilometrelik rüzgar siperi kurduk. “

Hattın hizmete girmesiyle, Lanzhou ve Urumçi arasındaki yolculuk süresi 20 saatten 8 saate düşecek. Bu, Çin’in batı kesimindeki demiryolu ağını iyileştirmenin yanı sıra İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nda önemli bir konuma sahip olan Xinjiang’ın demiryollarını güçlendirecek.

Yeni sona eren ÇKP 2’inci Merkezi Xinjiang Çalışmaları Toplantısı’nda ulaşım yapısının düzeltilmesi ve demiryolu sektörünün güncellenmesi de ortaya kondu.

Lanzhou-Xinjiang demiryolunun, Xinjiang bölümü resmen hizmete girdikten sonra Xinjiang ekonomisi de hızlı bir şekilde büyüyecek.

turkish.cri

05.06.2014Bir cevap yazın